امروز


طراحی سایت
يكشنبه - 7 خرداد 1396
Sunday - May 28 2017

خبرنامه تورهای تخفیف دار


با عضویت در خبرنامه

شبکه تورهای تخفیف دار

شما هم می توانید از تمام تورهای
لحظه آخری و تخفیف دار اصفهان
در ایمیل خود خبردار شوید!!!

آخرین نظرات

همکاران

  • taban0.png
  • klm.png
  • naft.png
  • airasia.png
  • teiran.png

عتیق گشت اصفهان

آدرس: اصفهان، پل فردوسی، خیابان شیخ صدوق شمالی، ساختمان عتیق گشت، کدپستی 8163655484

تلفن:                      1165 3665 031

وب سایت:      https://atighgasht.ir

ایمیل:               info@atighgasht.ir

افراد کمی دقت کافی برای خواندن این خط دارند. اگر در حال خواندن هستید پیشنهاد ویژه عضویت در "شبکه تورهای لحظه آخری اصفهان" را برای شما داریم.

چه چیزهایی لازم است در سفر بدانیم (1)

1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 1.00 (2 رای)

 

این راهنما برای کسانی نوشته شده‌است که سفرهای هوایی زیادی دارند، یا خواهند داشت و بیشتر برای کار سفر می‌کنند. اما مطالعه‌ی آن برای مسافر معمول نیز می‌تواند مفید باشد. این نکات به شما کمک می‌کند که پرواز امن‌تر، راحت‌تر و لذت‌بخش‌تری داشته باشید.

کدام شرکت هواپیمایی را انتخاب کنیم

چنان‌چه از ایران سفر می‌کنید، معمولاً حق انتخاب چندانی برای انتخاب شرکت هواپیمایی خود ندارید. اما با این حال بد نیست بدانید که برخی سایت‌ها خطوط هوایی را از نظر کیفیت درجه‌بندی کرده‌اند (مثل StarRanking) و به شما کمک می‌کنند که به راحتی، پرواز سر وقت و خدمات ارائه‌شده‌ی شرکت‌های هواپیمایی مختلف را با هم مقایسه کرده و مناسب‌ترین شرکت را انتخاب کنید.
برای پروازهای خارجی از تهران تنها گزینه‌ی شما فرودگاه امام خمینی است. اما بسیاری از شهرهای بزرگ معمولاً بیش از یک فرودگاه دارند. پروازهای تمام فرودگاه‌ها را بررسی کنید تا ارزان‌ترین پرواز را پیداکنید. مثلاً اگر می‌خواهید از کالیفرنیا پرواز کنید، سراغ فرودگاه بین‌المللی اوکلند (OAK) و فرودگاه بین‌المللی سان‌فرانسیسکو (SFO) را بگیرید.
در شهرهای بزرگی مثل لندن، فرودگاه‌های بزرگ‌تر مانند هیتروی، حمل و نقلِ (carrier) فول‌سرویس ارائه می‌دهند و lounge (سالن استراحت) و airbridge (راهروهای ورود مستقیم به هواپیما) دارند.airline2 اما فرودگاه‌های جدیدتری مثل Luton و Stanstedمسیرهای کوتاه‌تر و پروازهای ارزان‌‌تری ارائه می‌کنند. فروشگاه‌های کمتری در آن‌ها به چشم می‌خورد و برای سالن‌های استراحت باید پول پرداخت کنید و بدتر از آن این‌که دور از مرکز شهر هستند.
اگر زمانِ دقیق رسیدن‌تان به فرودگاه را نمی‌دانید، آخرین پرواز آن روز را رزرو کنید. با این کار این امکان را دارید که زودتر از زمانی که انتظارش را دارید به فرودگاه برسید و بتوانید با Standby (لیست رزرو) پروازی که قبل از پرواز خودتان است، پرواز کنید. البته به‌شرطی که بلیت‌تان این اجازه را به شما بدهد. (بلیت‌های budget ممکن است این امکان را نداشته باشند.)

پروازهای محلی/پروازهای بین‌المللی

مسلم است که پروازهای محلی، از شهری به یک شهر دیگر در همان کشور، ارزان‌تر از پروازهای بین‌المللی از یک کشور دیگر به آن شهر است. اگر قصد پرواز از یک شهر مرزی به شهری در کشور همسایه را دارید، راهِ ارزان‌تر این است که از راه زمینی مرز را رد کنید و به دمِ دست‌ترین شهرِ کشور همسایه بروید، و بعد از آنجا به مقصد موردنظرتان پروازکنید. مثلاً اگر در سن‌دیه‌گو هستید و می‌خواهید به مکزیکوسیتی سفرکنید، از راه زمینی به تیهوانا بروید و از آنجا به مکزیکوسیتی پروازکنید. یا اگر می‌خواهید از هنگ‌کنگ به پکن پرواز کنید، مرز زمینی را ردکرده به شن‌ژن بروید و از آنجا به پکن پرواز کنید. در اُوتاوا و مونترال هستید؟ می‌توانید از فرودگاه شهرِ Syracuse N.Y. برای رفتن به شهرهای آمریکایی استفاده کنید و اگر در تورنتو به سر می‌برید به‌جای Lester B. Pearson از Buffalo به شهرهای آمریکایی پرواز کنید.

سفر مقرون به صرفه

اگر قصدِ صرفه‌جویی در هزینه‌های سفرتان را دارید بهتر است حمل‌ونقلِ مقرون به صرفه (Budget) را امتحان کنید، یعنی ارزان‌ترین بلیت‌های سفر. اما این بلیت‌ها:
. محدودیت بیشتری برای عوض کردن برنامه‌ی پرواز دارند.
. اجازه‌ی حمل بار کمتری را می‌دهند.
. امکانات حین پرواز در آن‌ها کمتر است (حداقل در مورد اقلام رایگان)
. هزینه‌ی غذا و آشامیدنی را باید پرداخت کنید.
. تسهیلات Check-Through ندارند. (در صورتی که پرواز شما دو یا چند قسمتی است و پرواز مستقیم نیست، این امکان موجب می‌گردد تا بارهای شما از پرواز قبلی به پرواز بعدی انتقال یابد. اگر این تسهیلات وجود نداشته باشد، شما باید بارهای خود را تحویل گرفته و خودتان آن‌ها را به پرواز بعدی بسپارید)
. طول پرواز به Mileage پروازهای شما افزوده نمی‌شود.

با این همه، درنهایت این خودِ شما هستید که تصمیم می‌گیرید ارزان‌تر‌ سفر کنید یا مطبوع‌تر، و بین این‌ها تعادل برقرار می‌کنید. به‌قول معروف: «هرچقدر پول بدهید، همان‌قدر آش می‌خورید.»

فروش بلیط

بلیت اینترنتی بگیرید. بزرگ‌ترین مزیت این بلیت این است که چون اطلاعات پرواز شما با تمامِ جزئیات، روی کامپیوترهای فرودگاه وجود دارد، اگر بلیت‌تان را جا بگذارید،‌ گم کنید، یا از شما بدزدند هم، برنامه‌ی سفرتان سرجایش است. حتی می‌توانید آن را تغییر دهید بدون این‌که نیاز به صدور مجدد بلیت پرینت‌شده روی کاغذ باشد. حتی اگر شرکت هواپیمایی‌تان امکان صدورِ کارت پرواز (boarding passes) را به‌صورت اینترنتی یا از طریق باجه‌های خودکار ( self-service kiosk check-in) ارائه‌می‌دهد، حتماً از این امکان هم استفاده کنید تا در فرودگاه وقت‌تان کمتر تلف شود.

اما معایب این بلیت‌ها: بزرگ‌ترین اِشکال‌شان این است که اطلاعات پرواز شما فقط در کامپیوتر یک شرکت هواپیمایی خاص است و خطوط هواییِ دیگر به آن دسترسی ندارند. البته در٩٩٪ اوقات مشکلی پیش نخواهدآمد، دردسر بزرگ وقتی است که پرواز شما لغو شود و برای انتقال آن به یک شرکت هواپیمایی دیگر به حضور شما نیاز پیداشود. اگر چنین اتفاقی افتاد، قبل از این‌که اطلاعات بلیت شما به شرکت هواپیمایی جدید منتقل شود، محض اطمینان از همان شرکت هواپیمایی قبلی یک بلیت که قابل تأیید باشد (endorseable) بگیرید. برای سفرهایی که چندین خط هوایی را شامل می‌شوند هم (مثل مسافرت‌های دور دنیایی) بهتر است همان بلیت پرینت‌شده را بگیرید چون شرکت‌های هواپیمایی هنوز بین خودشان توافق یکسانی برای این‌گونه بلیت‌ها ندارند.
یک شرکت هواپیمایی الزاماً برای همه‌ی سفرهایش امکانِ خریدِ بلیت اینترنتی ندارد. اما اگر بلیتی را که اینترنتی ارائه می‌کند، از راه معمول پرینت‌شده خریداری کنید، شرکت هواپیمایی می‌تواند بر آن مالیات و یا هزینه های دیگری را اضافه نماید.

سفرِ سبک‌بار (carry-on)

airline3اگر بار و بنه‌ی زیادی ندارید و یا سفرتان کوتاه‌مدت است، بهتر است ساک کوچک ببندید و آن را همراه خود به هواپیما ببرید. با این کار، هم در وقت، هم در هزینه‌ی سفرتان صرفه‌جویی می‌کنید. چون در فرودگاهِ مقصد منتظر چمدان‌تان نمی‌مانید، امکان گم‌شدن یا دزدیده‌شدن بارتان کم‌تر است، هزینه‌ی اضافی‌ای را هم که بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بابت هر چمدان می‌گیرند، نمی‌پردازید. اما حتماً محدودیت‌های اندازه و وزن بارِ همراه و این‌که آیا لپ‌تاپ و کیف دستی هم جدای از بار می‌توانند در هواپیما همراه‌تان باشند یا نه را از شرکت هواپیمایی‌تان بپرسید. کنترل امنیت (security) فرودگاه هم محدودیت‌های سفت و سختی را برای وسایلی که می‌توانید در کیفِ همراه‌تان داشته باشید قرار داده است. مثلاً این که حق حمل هیچ‌گونه ابزاری که بتواند به عنوان اسلحه تلقی شود را ندارید یا این‌که مایعات را فقط در بطری‌های کوچک می‌توانید ببرید. پس برای این‌طور سفرهای سبک-بار، هم مقررات شرکت هواپیمایی‌ را چک کنید هم قوانین فرودگاه را.
اگر قرار است هم چمدان داشته باشید و هم کیف دستی همراه خود به داخل هواپیما ببرید، می‌توانید از شرکت‌هایی که سیستم حمل بار دارند (که بار شما را از مبدأ تحویل می‌گیرد و به هر آدرسی که بخواهید در مقصد تحویل می‌دهد) استفاده کنید.

Check-in اینترنتی

online ticket

غیر از روش معمول و همیشگیِ Check-in در فرودگاه، شرکت‌های هواپیمایی امکان Check-in اینترنتی در اختیار شما می‌گذارند. به‌طور معمول ٢٤ ساعت قبل از پرواز، این امکان باز می‌شود. با Check-in اینترنتی شما می‌توانید شماره‌ی صندلی‌تان را پیشاپیش انتخاب کنید، تعداد چمدان‌هایی را که باید به بار بفرستید به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید و نیز کد اشتراک خود را در شرکت هواپیمایی اعلام کنید تا این سفر هم به Mileage سفرهای شما افزوده شود.
مقررات، امکانات و مزایا و معایب Check-in اینترنتی هر شرکت هواپیمایی با دیگری، یا حتا فرودگاه با فرودگاه، متفاوت است. مثلاً ممکن است شرکت هواپیمایی‌تان به این شرط امکان Check-in اینترنتی در اختیار شما قرار دهد که از فرودگاه مشخصی پروازکنید. پس حتماً بررسی کنید که آیا فرودگاه مبدأتان امکان Check-in اینترنتی دارد یا نه. بعضی شرکت‌های هواپیمایی به مسافران اجازه‌ی پرینت کارت پرواز boarding pass را هم می‌دهند و لازم نیست حتماً از فرودگاه کارت پرواز بگیرید. به‌علاوه ممکن است اصلاً امکان Check-in اینترنتی فقط برای کسانی باشد که بلیت‌شان را هم اینترنتی خریداری کرده‌اند.
اگر شرکت هواپیمایی‌تان اجازه‌ی پرینت کارت پرواز را به‌تان نمی‌دهد، حتماً آماده باشید که تمام اطلاعات دیگر مربوط به پروازتان را که در پایان Check-in اینترنتی به شما می‌دهد یادداشت کنید تا در فرودگاه معطل نمانید.
معمولاً یک صف جدا وجوددارد برای افرادی که Check-inاینترنتی انجام داده‌اند. حواس‌تان باشد از آن استفاده کنید تا سریع‌تر پیش بروید.
نمی‌دانید کارت پروازتان را کجا پرینت کنید؟ چاره‌ی شما کارت پرواز الکترونیکی است. بعضی خطوط هوایی مثل American Airline،Air Canada و KLM این امکان را برای مسافرها گذاشته‌اند. تنها چیزی که لازم دارید یک WAP است و یا یک گوشی موبایل که امکان WiFi داشته باشد. بسته به سیستم ِ شرکت هواپیمایی‌تان، می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا از طریق موبایل Check-in را انجام دهید. به این ترتیب یک لینک به کارت‌پروازتان دریافت کنید، یا به‌جای لینک، کارت پرواز برای‌تان اس‌ام‌اس یا ایمیل می‌شود. این کارت الکترونیکی یک بارکد دارد که وقت عبور از گیت پرواز اسکن می‌شود. اگر یک پرواز محلی دارید تنها چیزی که برای پرواز لازم دارید، غیر از کارت شناسایی، گوشی موبایل‌تان است، و البته کارت پروازی که روی آن ذخیره شده.

روش‌های دیگر Check-in از راه دور

بعضی از شرکت‌های هواپیمایی روش‌های دیگری هم برای Check-in از راه دور ارائه می‌دهند. مثلاً خطوط هوایی سنگاپور امکان Check-in را به‌صورت تلفنی، با فکس، اس‌ام‌اس و یا از محل‌های مخصوصی در سطح شهر سنگاپور ارائه می‌دهند. شرکت هواپیمایی لوفتهانزا اس‌ام‌اس را پشتیبانی می‌کند.
اگر قصد پرواز از هنگ‌کنگ را دارید و قطار MTR Airport Express گرفته‌اید، از تسهیلاتِ Check-in اینترنتی ایستگاه هنگ‌کنگ یاKowloon استفاده کنید. گرچه برای استفاده از اینترنت ایستگاه باید ازقبل بلیت قطار را خریداری کرده باشید اما عوضش کارتان را که اینترنتی انجام دادید، فقط کافی است سوار قطار شوید، به فرودگاه بروید و یک‌راست سراغ صف کنترل پاسپورت را بگیرید. مخصوصاً وقتی که هنوز کلی کار در شهر(هنگ‌کنگ) دارید و نمی‌خواهید بارتان را دنبال خودتان بکشید یا نگران فرستادن‌شان به بخش بار فرودگاه یا جا گذاشتن‌شان باشید. در کوالالامپور هم چنین امکانی با قطار KLIA Ekspres در ایستگاهKL Sentral وجوددارد.